Geniusz ortodoksji

Na początku był chaos (lub Słowo - jak kto woli ;) ). Tym razem jednak na początku był wstęp, a właściwie "instrukcja" do prezentu, którym okazała się być właśnie książka pt. G. K. Chesterton. Geniusz ortodoksji. Pozwolę sobie przytoczyć te słowa dosłownie: Ofiaruję Ci biografię (bardzo sprawnie napisaną) jednego z najtęższych umysłów Kościoła XX-wieku, niezmordowanego obrońcy ortodoksji, mistrza paradoksu i ciepłego humoru - G. K. Chestertona.
Wiadomo, jeżeli czyta się taką zachętę to nie ma innego wyjścia, trzeba wziąć do ręki książkę i natychmiast zacząć ją eksplorować ;)
Jeszcze przez przeczytaniem pierwszego zdania z przykrością stwierdziłam, że czeka mnie przygoda licząca zaledwie 169 stron. To poczucie wzmogło się jeszcze gdy kończyłam ostatnie zdanie tegoż dzieła. Chętnie przedłużyłabym swoje spotkanie z panem Chestertonem. Ale jak to mówią - nic straconego. Biorąc pod uwagę płodność głównego bohatera omawianej biografii, przyjaźń z nim może trwać długie lata. A nawet nigdy się nie skończyć!

Gilbert Keith Chesterton urodził się w 1874 roku. Po zdobyciu podstawowego wykształcenia podjął naukę sztuk plastycznych w Slade School of Art przy Uniwersytecie Londyńskim. Nigdy jednak nie ukończył studiów wyższych.
Był rysownikiem i karykaturzystą, następnie wybrał dziennikarstwo i publicystykę. Reprezentował poglądy konserwatywne, przeciwstawiał się ideom socjalizmu i agnostycyzmu. Był mistrzem groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Występował w publicznych polemikach m.in. przeciwko G. B. Shawowi i H. G. Wellsowi.
W młodości przejawiał postawę agnostyczną, z czasem zmienił poglądy i włączył się w nurt odnowy duchowej Kościoła anglikańskiego. W 1922 roku przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele Ortodoksja. Pod wpływem katolickiej nauki społecznej stworzył wraz z Hilairem Bellokiem teorię tzw. dystrybucjonizmu, odrzucającą zarówno kapitalizm, jak i socjalizm, głoszącą potrzebę budowy społeczeństwa opartego na upowszechnieniu drobnej własności.
Pisał nie tylko rozprawy o tematyce religijnej, społecznej czy ekonomicznej, jest także autorem np. cyklu nowel detektywistycznych z postacią ojca Browna, książek Napoleon z Notting Hill oraz Klub niezwykłych zawodów.

Dlaczego warto przeczytać tę biografię? Hmm... pewnie dlatego, żeby dowiedzieć się w jaki sposób powstawały kolejne książki Chestertona, jak to było z jego nawróceniem, czy jego żona była zadowolona z decyzji swojego męża i czy rozmawiał ze swoimi przeciwnikami Showem i Wellsem? Jak to było z tym obrońcą chrześcijaństwa i Kościoła, czy zawsze był grzecznym chłopcem i czy zawsze wiedział czego chce od życia. No i czy czegoś mu brakowała, czy osiągnął wszystko o czym marzył?
Co jest dużym plusem tej książki? Zdecydowanie poczucie humoru, cięte riposty, takie przedstawienie sytuacji, że naprawdę trudno nie uśmiechnąć się do siebie. Fabularyzacja biografii została dokonana w świetny sposób. Po jej przeczytaniu każdy polubi głównego bohatera. A może nawet postanowi przedłużyć tę znajomość :)


tytuł: G. K. Chesterton. Geniusz ortodoksji
autor: Jarema Piekutowski
data wydania: 2013
wydawnictwo: eSPe
numer ISBN: 978-83-7482-572-6
ilość stron: 169

Komentarze