Etyka lekarska - Stanisław Olejnik

Korzystając z chwili względnego spokoju między egzaminami zabrałam się do oceny lektur tudzież książek tematycznie związanych z przedmiotami wykładanymi w tym semestrze.
Na początek etyka (o etyce było już tu i tu :) ).
Tytuł i wstęp może sugerować, że w dalszej części książki nastąpi dogłębne opracowanie tematu. Biorąc pod uwagę, że pozycja liczy 150 stron małego formatu jest to raczej niemożliwe. Faktycznie, autor właściwie zarysował tylko większość problemów związanych z pracą lekarza. Nie można jednak posądzić go o niedokładność, tudzież o niekompetencję. Po prostu, w książce zawarł ogólne określenie problemów oraz odpowiedź jaką na nie dają aktualnie obowiązujące akty prawne regulujące pracę pracowników służby zdrowia. A także pokrótce historyczny rozwój praktyk dotyczących niektórych aspektów pracy lekarza.
Bardziej głodnym wiedzy zapewne zabraknie analizy konkretnych spraw i przedstawienia odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach.

Autor omawia najważniejsze punkty pracy lekarza, analizując poszczególne fragmenty kodeksu etyki lekarskiej i Przysięgi lekarskiej. Na poziomie podstawowym temat jest wyczerpany. Dla kogoś niezwiązanego stale z medycyną ta pozycja jest wystarczająca, jeśli ktoś chce zagłębić się w tajniki i poszczególne, konkretne przypadki musi sięgnąć po jakieś obszerniejsze opracowanie.

Dodatkowym plusem jest skonfrontowanie przesłania dokumentów traktujących o etyce lekarskiej z nauczaniem Kościoła Katolickiego. W skrócie: książka podzielona jest na cześć niezaangażowaną religijnie (światopoglądowo), która bazuje na powszechnie uznawanych prawach człowieka, jego godności i wartości oraz na część bazującą na nauczaniu Kościoła, która oczywiście tej pierwszej nie wyklucza, ale ją wspiera i uzupełnia.

autor: Stanisław Olejnik
tytuł: Etyka lekarska
data wydania: 1995
wydawnictwo: Wydawnictwo Unia
numer ISBN: 83-86250-04-6
ilość stron: 151

Komentarze