Etyka: Dramat życia moralnego - Piotr Jaroszyński

Idąc za ciosem prezentuję ostatnią (mam nadzieję, że na wieki wieków ostatnią) książkę o tematyce etycznej. Oczywiście w miarę potrzeb, chęci i ciekawości zaglądać będę do takowych pozycji, ale z przeświadczeniem, że nikt mnie z tego nie będzie egzaminował.
Tytuł, można powiedzieć, wstrząsający. Spodziewać można się wszystkiego. A w środku... podręcznikowy, szkolny wykład klasycznej etyki w wykonaniu Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu. To po prostu książka zatwierdzona przez ministerstwo do użytku w szkołach średnich.

Nie znaczy to, że jest zła i niedobra. Zwyczajnie żadnych nowości, rewelacji i szalonych teorii w niej nie znajdziemy. Za to dobre, porządne, przejrzyste opracowanie podstaw etyki dla początkujących adeptów tej dziedziny.

Autor omawia po kolei najważniejsze problemy od zawsze nurtujące człowieka: dobro-cel, byt moralny, decyzja, cnoty (roztropność, umiarkowanie, męstwo, sprawiedliwość), koncepcja eudajmonizmu, prawo naturalne, moralność a religia.

Efekt końcowy zepsuło trochę, lekko wyczuwalne poczucie wyższości autora względem ludzi myślących inaczej i traktowanie innych koncepcji etycznych jako absolutnie nieprawdziwych i złych. Poza tym bez zastrzeżeń. Polecam jeśli ktoś potrzebuje krótkiej a sensownej lektury obowiązkowej!

autor: Piotr Jaroszyński
tytuł: Etyka: Dramat życia moralnego
data wydania: 1993
wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MOST
numer ISBN: 83-85611-15-0
ilość stron: 120

Komentarze