Wiedzieć, że jest Bóg - Ludwik Wciórka

Czy Bóg jest? Mniejsza o to jaki jest, ale czy w ogóle jest? Czy to tylko kwestia wiary? A może da się rozumowo dojść do istnienia istoty Najwyższej? Logicznie, krok po kroku uargumentować to w co się wierzy, używając do tego tylko narządzi, którymi dysponuje umysł. Hmmm?
Niniejsza książka ma za zadanie pokazać, że można spróbować. I że wielu próbowało. Jednym wyszło lepiej, innym gorzej, ale się da. A konkretnie? A konkretnie to autor rozpoczyna od krótkiego wprowadzenia w filozofię, gdyby ktoś przespał wszystkie wykłady ze Wstępu do filozofii lub zetknął się z tą pozycją zupełnie przypadkowo i interesowałoby go jedynie zagadnienie istnienia Boga. Potem trochę dłuższy fragment o metafizyce, o pojęciu bytu, jego przypadłościach. O substancji, formie i materii. I co najważniejsze o analogii (bardzo ważna kwestia, wyjaśnia ona jak można mówić o różnych bytach, że wszystkie są bytami jednocześnie będąc od siebie zupełnie różne), istnieniu i istocie. Chwała św. Tomaszowi!

Kiedy mamy odpowiednie zaplecze możemy zagłębić się w tematykę udowadniania istnienia Boga. Jak w każdej porządnej książce najpierw mowa jest o 5 drogach św. Tomasza (to nawet chronologicznie logiczne, wcześniej nikt nie miał potrzeby bawić się w tworzenie takich wywodów). Wyprowadza on swoje twierdzenia z 5 różnych obserwacji (dlatego są to tak zwane dowody a posteriori). Z ruchu, powstawania bytów, rzeczy przygodnych, doskonałości i celowości. To klasyka. Wiadomo.
Potem następują inne, współczesne dowody. Chociażby: ze wzrostu entropii (energii, której nie można zamienić na pracę), ekspansji przestrzennej Wszechświata czy praw moralnych.
Na koniec ostał się dowód a priori, czyli nie wywodzący się z doświadczenia, pochodzący od św. Anzelma. Wychodzi on od pojęcia Boga, z poziomu myślnego i dalej udowadnia, że skoro można coś takiego pomyśleć, to musi to istnieć.

Jasne, że ta książka to nie kryminał, nie trzyma w napięciu, przy większym zmęczeniu może nużyć. Ale fajnie jest zobaczyć, że ktoś 800. lat temu głowił się nad tym samym co dzisiejsi ludzie i zamiast marudzić, że nic nie jest im podane na tacy zaczynali się zastanawiać. I dochodzili do wniosków, które potem udało się obalić, tudzież do tej pory trudno jest zakwestionować.

Zasadniczo jest to podręcznik (tudzież skrypt, jak kto woli). W każdym razie, zbiera informacje potrzebne do egzaminu z filozofii Boga. Pomocna pozycja.

tytuł: Wiedzieć, że jest Bóg
autor: Ludwik Wciórka
data wydania: 1994
wydawnictwo: Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu
numer ISBN: 83-86360-00-3
ilość stron: 176

Komentarze