Etyka autentyczności - Charles Taylor

Miło żyć w zgodzie z sobą. Robić wszystko zgodnie z tym co mówi mi sumienie. Być sobą, autentycznie sobą. A co to oznacza? Czy przez przypadek nie rozumiemy co kryje się za naszymi słowami? I czy to aby na pewno pozytywna postawa życiowa?
Na te pytanie próbuje odpowiedzieć Pan Taylor. A Pan Taylor znanym i szanowanym filozofem jest (no, może nie w Polsce, a szkoda). Zasadniczo jest zwolennikiem komunitaryzmu, czyli nurtu w filozofii polityki, który stawia akcent na roli wspólnoty a człowieka traktuje jako jej część, a nie jako abstrakcyjne indywiduum.

Zaczyna się mało zachęcająco, bo od historii. Sięgamy do oświeceniowych koncepcji, zapoznajemy się z poglądami Jana Jakuba Rousseau i szybko zmierzamy ku współczesności.
Książka zajmuje się problemem, czy autentyczność musi równać się egocentryzmowi i radykalnemu samorozwojowi.

Jest to dobre (i krótkie) opracowanie współczesnej etyki autentyczności. W dość jasny sposób zostały w nim przedstawione jej korzenie, historia i rozwój.
Autor stara się wykazać, że idea autentyczności na swoje podstawy w ideale moralnym i dopiero przez jej "wyznawców" została spłycona i strywializowana. Nie opowiada się też po żadnej ze stron konfliktu, a tylko pokazuje dobre i złe strony skrajnych stanowisk.

Dla bardziej ciekawych tematu będzie zbyt ogólnikowa, dla ciekawych świata, myślę, że będzie w sama raz. Jeden wieczór z interesującą książką nie nadwyręży sił umysłowych, a poszerzy horyzonty :)

tytuł: Etyka autentyczności
autor: Charles Taylor
data wydania: 1996
wydawnictwo: Znak
numer ISBN: 83-7006-517-1
ilość stron: 96

Komentarze