Bernard Sesboüé - Władza w Kościele: autorytet, prawda i wolność

Książka jest studium nad problemem autorytetu doktrynalnego w Kościele. Pozycja ta wpisuje się w rozważania nad praktycznym funkcjonowaniem instancji regulującej kwestie wiary.

Autor książki - Bernard Sesboüé to francuski jezuita, wykładowca teologii w Centrum Studiów i Badań Towarzystwa Jezusowego w Sevres w Paryżu, konsultor Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, były członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, zaangażowany w działalność ekumeniczną

Zastosował on w swojej pracy podział chronologiczny rozpoczynając refleksje od przeszłości, przechodząc przez teraźniejszość i kończąc na przyszłości.

Część pierwsza dotycząca historii poprzedzona została wytłumaczeniem podstawowych pojęć. Chodzi o rozumienie kwestii magisterium na przestrzeni wieków (od czasów apostolskich po XX wiek) a także związanych z tym terminów: posłuszeństwa, autorytetu, prymatu, pierwszeństwa, reguły wiary, dogmatu, definicji, nieomylności itp.
Poruszone zostały w niej takie tematy jak recepcja nauczania (od Soboru Nicejskiego do Konstantynopolitańskiego II), sensus fidelium (w przesłaniu Tradycji i Soboru Watykańskiego II zwłaszcza w teologii moralnej), wolność religijna (w kontekście polemiki z abp. Lefebvrem), stosunek pomiędzy naukami historycznymi a magisterium Kościoła.
Autor w jasny i przejrzysty sposób prezentuje rozwój nauczania w trakcie soborów, przedstawiając ścierające się ze sobą stronnictwa i relacje oraz proces przyjmowania lub odrzucania różnorakich teorii.
Pozytywne wrażenie wywołuje jednoczesne przybliżanie kontekstu politycznego, kulturowego oraz różnorodności postaci, które odegrały istotną rolę w tworzeniu się zrębów nauczania Kościoła.

Tematy dotyczące teraźniejszości nie różnią się znacząco od tych poruszanych wcześniej,odnoszą się one do dokumentów współczesnych i do aktualnego odbioru pewnych pojęć.
W tej części nadal mamy do czynienia z niezmiennie dobrym stylem przekazywania myśli, które przejawia się zwłaszcza w komentarzach do wykorzystanych tekstów. Główną uwagę autor skoncentrował na dokumentach Kongregacji Nauki Wiary oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Ostatnią część książki można nazwać wnioskiem wypływającym z poprzedzających ją rozdziałów o historii i świecie współczesnym. Tym razem autor także bazuje na konkretnym tekście źródłowym (encyklice "Ut unum sint" Jana Pawła II). Proponowane rozwiązania mogą stać się ciekawym początkiem dyskusji, zwłaszcza, kiedy czytelnik nie podziela zdania autora.

Każda część może być traktowana jako osobna całość, ale razem dają one szeroki, wyraźny obraz rozwoju i ewolucji pojęcia magisterium. Całokształt pozycji można uznać za niezwykle przejrzyste, uporządkowane oraz napisane przystępnym językiem pozbawionym niezrozumiałych słów i trudnych konstrukcji stylistycznych dzieło.
Trzeba przyznać autorowi umiejętność formułowania myśli w sposób godny zainteresowania i uwagi.

Ta pozycja doskonale wpisuje się w zasadę, że nie wystarczy przekazać wiedzy, ale trzeba pokazać dlaczego jakaś myśl pojawiła się i została przyjęta (a inna zanikła i nie została rozwinięta). Dobrze jest poprowadzić czytelnika za rękę i wytłumaczyć :)

tytuł: Władza w Kościele: autorytet, prawda i wolność
autor: Bernard Sesboüé
wydawnictwo: Wydawnictwo M
data wydania: 2003
ilość stron: 316
numer ISBN: 83-7221-454-9

Komentarze